Στον πόντο το χθεσινό παιχνίδι του Χολαργού 75-76

Φεβ 03, 2019
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(2 ψήφοι)
Το τρίποντο buzzer beater του Παναγιώτη Βασιλόπουλου χάρισε μία πολύ

σπουδαία νίκη στο Περιστέρι, μέσα στην έδρα του Χολαργού (75-76), στο πιο συγκλονιστικό παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ με 37, έναντι 28 του Περιστερίου. Ωστόσο αυτή την υπεροχή τους δεν την εκμεταλλεύτηκαν, καθώς υπέπεσαν σε 23 λάθη, τα οποία αποδείχτηκαν κομβικά για την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τον Χολαργό ο οποίος κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ και ξέφυγε με διαφορά δέκα πόντων στο 6' (20-10). Παρ' όλα αυτά το Περιστέρι έβγαλε αντίδραση και μείωσε αρκετά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το οποίο ολοκληρώθηκε με 29-25. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν μέχρι και με επτά πόντους διαφορά (43-36). Οι δύο αντίπαλοι πήγαν στην ανάπαυλα με τον Χολαργό να προηγείται 45-39.

Το τρίτο κομμάτι του αγώνα ήταν και το χειρότερο ποιοτικά. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και εξουδετέρωσαν τις επιθέσεις. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 55-48 και φαινόταν ότι η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε τον πρώτο λόγο για να πάρει τη νίκη. Στην τελευταία περίοδο η κατάσταση άλλαξε άρδην και οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση βρίσκοντας λύσεις. Με μία βολή του Μπέντιλ προηγήθηκαν 68-65 στο 38'.  Οι δύο αντίπαλοι στο τελευταίο λεπτό μπήκαν ισόπαλοι (70-70) με τον Γιάνκοβιτς με δύο βολές στα 39'' να βάζει μπροστά το Χολαργό (72-71). Στα 22'' ο Χόκινς έχασε τις κρίσιμες βολές, ο Γιάνκοβιτς έκανε επιθετικό φάουλ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ και ο Βασιλόπουλος ήταν πιο ψύχραιμος και το Περιστέρι προσπέρασε ξανά με 73-72. Το μεγάλο σουτ ήρθε από τον Φιτζπάτρικ για τον Χολαργό στα 6'' και ο Πεδουλάκης πήρε τάιμ άουτ για να οργανώσει την τελευταία επίθεση. Ο Γκρέι αστόχησε στο τρίποντο, η κατοχή όμως έμεινε στους φιλοξενούμενους με 2,7'' να απομένουν. Ο Βασιλόπουλος ευστόχησε σε δύσκολο τρίποντο από τη γωνία και χάρισε τη νίκη στους Περιστεριώτες με 76-75.